AGENȚIA DE STAT PENTRU PROPRIETATEA INTELECTUALĂ
Published on AGENȚIA DE STAT PENTRU PROPRIETATEA INTELECTUALĂ (https://www.agepi.md)

Acasă > Denumirea oficială a statului va putea fi utilizată în 4 mărci

23.03.2026
Evenimente

La data de 23 martie curent, a avut loc, în format hibrid, ședința Comisiei pentru examinarea cererilor privind acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în marcă/desen sau model industrial, prezidată de dna Inetta Panurco, şefa Direcției cooperare economică internațională din cadrul Ministerului Dezvoltării Economice și Digitalizării, vicepreședinta Comisiei.

În cadrul ședinței au fost examinate 4 cereri și s-a decis acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în mărcile: 

cu nr. depozit 055311,

   cu nr. depozit 055386,

cu nr. R 20191,

cu nr. depozit 054274.

Mărcile urmează a fi utilizate, conform solicitărilor, pentru diverse categorii de produse şi servicii:

educaţie; instruire; publicitate; servicii de control al calității și de autentificare; bere; băuturi alcoolice, cu excepția berii; etc.

În conformitate cu legislația în vigoare, mărcile, desenele și modelele industriale care conţin denumirea oficială sau istorică a statului pot fi înregistrate doar cu permisiunea Comisiei pentru examinarea cererilor privind acordarea permisiunii de folosire a denumirii oficiale sau istorice a statului în marcă/desen sau model industrial, a cărei activitate este reglementată de Hotărârea Guvernului nr. 8/2022.

[1]
[2]

URL sursă: https://www.agepi.md/ro/news/denumirea-oficial%C4%83-statului-va-putea-fi-utilizat%C4%83-%C3%AEn-4-m%C4%83rci-1